
Hajhullás gyötör titeket? Derítsétek ki, mi lehet az oka és hogyan állítsátok meg
A hajat gyakran a szépség koronájának nevezik. Nem hiába kezdünk stresszelni abban a helyzetben, amikor több kihullott haj van a lefolyóban vagy a párnán, mint azt megszoktuk. A hajhullás olyan mértékben befolyásolhatja önbecsülésünket is, hogy sokan kényelmetlenül érzik magukat, és kerülni akarják a társadalmat.
Bár a kopaszodás inkább a férfiak rémálma, a nők sem kerülik el ezt a problémát. Míg a férfiak hajlamosabbak a hajhullásra és a fokozatos kopaszodásra, a nők általában hajritkulásban szenvednek.
A hajhullás normális
A hajhullás teljesen normális. A haj folyamatosan megújul, és három fázison megy keresztül: növekedés, pihenés és kihullás. Az egyes szálak egymástól függetlenül különböző fázisokban vannak, így nem lesz olyan idő, amikor teljesen kopasz lenne, vagy jelentős hajhullás következne be. Ez a ciklus megújul, és ezért a haj visszanő a kihullás után.
Egy embernek naponta tucatnyi haja hullik ki. Fontos azonban, hogy meg tudjuk különböztetni a normál hajhullást a túlzott, természetellenes hajhullástól. Legyetek óvatosak viszont, ha olyan részek kezdenek megjelenni, ahol látszik a bőr vagy a kopasz foltok áttetszők.
Állandó és ideiglenes hajhullás
Kétféle hajhullást ismerünk, ez az állandó vagy ideiglenes. Állandó esetén fokozatos hajhullásról van szó. A legtöbb férfit érinti, és ez az állapot nagyrészt örökletes. Nőknél a haj elvékonyodik a korral. Ezt az állapotot megfelelő gondozás vagy táplálkozás kis mértékben késleltetheti.
Az ideiglenes hajhullást, a ritkuló hajat bizonyos körülmények befolyásolják. Hirtelen, tömeges hajhullással nyilvánul meg. Körülbelül 3 hónappal a kiváltás után jelentkezik, például stressz, hormonális változások (szülés, menopauza), szezonális változások, alultápláltság, pajzsmirigy-rendellenesség, egyéb egészségügyi problémák vagy gyógyszerek.
Az évszakok is befolyásolják a hajhullást. Tavasszal (március - április) és ősszel (szeptember - október) a szépségkoronánk elszegényedik.
A hajhullás fő okai közé tartozik a fejbőr mikro-gyulladása. A szőrtüszők körüli bőr begyullad, amitől gyengülnek a hajtövek. Elegendő energia és táplálkozás nélkül a haj növekedése lelassul vagy teljesen leáll.
Ezek a gyulladások a bőrirritáció megnyilvánulása, amely megpróbál regenerálódni, de ha nem sikerül, még nagyobb gyulladássá nőhet.
A hajhullás tehát attól függően változik, hogy milyen életszakaszban vagyunk, szervezetünk állapotától vagy akár az évszaktól. Fontos észrevenni ezeket a változásokat, és tartósan fennálló vagy súlyos problémák esetén felkeresni egy szakembert.
A hulló haj ápolása
A legyengült, elvékonyodott és hulló haj különleges ápolást igényel. Már hajmosásnál kezdjétek el. Használjatok erősítő sampont, amely megerősíti a hajatokat. Használjatok minőségi sampont, amely nem tartalmaz parabéneket, szilikonokat vagy más vegyszereket. Az ilyen samponok általában a hajhoz szükséges vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmazzák, megfelelő véráramlást biztosítanak a fejbőrben és erősítik a haj növekedését.
A sampon hatását erősítsétek meg balzsammal vagy maszkkal. A pakolásoknak valamivel koncentráltabb összetételük és hetente legalább egyszer használni kellene őket.
Az ápolást egészítsétek ki hajszérummal vagy hajnövekedés-kezeléssel. A hatóanyagok lényegesen koncentráltabbak lesznek bennük, és ezért sokkal hatékonyabbak, mint a samponok. Általában több havi kezelésről van szó, amelyeket évente többször megismételhettek. Azonban türelmesen ki kell várni a kívánt eredményt. Az első pozitív változások legkorábban 3 hónap múlva jelentkeznek.
Tipp: A szérum alkalmazása után legalább 2 óráig ne mossátok meg a hajatokat. Fontos, hogy a hatóanyagok kellően felszívódjanak a bőrbe.
Pótoljátok a szükséges vitaminokat és ásványi anyagokat
A kellően tápláló étrend fontos, nem csak a hajunk számára. Itt is el kell látnia a hajatokat szükséges vitaminokkal és ásványi anyagokkal, ha vastag, egészséges hajat szeretnétek.
A szükséges táplálást a szervezetben táplálékkiegészítők formájában is pótolhatjátok. Vannak pontosan erre a célra fejlesztett készítmények is. Találhattok bennük szelént, vasat, cinket vagy B-vitaminokat, amelyek nagyon fontosak a haj számára. Itt is érvényes, hogy az első eredmények csak 3 hónap múlva jelentkeznek.
A kollagén szintén szükséges elem. A bőr 80%-át teszi ki. Mivel felelős a haj megfelelő tápanyag-ellátásáért, fontos, hogy táplálja azt.
Legyetek gyengédek a hajatokkal
Ha hajhullása gyötör titeket, fontos, hogy a lehető legkevesebbet terheljétek. Kerüljétek a gyakori és káros hajfestést, hajszárítást, hajcsavarást, és el kellene búcsúznotok a hajvasalótól. Kerüljétek a formázó termékek túlzott használatát. Ha valamilyet muszáj használnotok, fordítsatok különös figyelmet a minőségre. Fontos, hogy ne terheljék feleslegesen a fejbőrt, és gyengédek legyetek a hajatokhoz.
Ha hormonális változások (például terhesség), gyógyszeres kezelés vagy egészségügyi problémák miatt hullik a hajatok, ne essetek kétségbe. Megállítani nem lehet, de enyhíteni igen. Ne adjátok fel, és adjátok meg a hajatoknak a szükséges ápolást és táplálást, de mindenekelőtt kitartást.
Legújabb cikkek

Hogyan kerüljük el az őszi depressziót

Hogyan hat a rossz emésztés a immunitásra

8 tipp, hogyan készítsünk egészségesebb tízórait az iskolába

Pigmentfoltok gyötörnek titeket? Derítsétek ki, mi segít, és hogyan távolíthatjátok el őket
